Тенденції M&A у банківській сфері в Україні

В умовах глобалізації світової фінансової системи, підвищення вимог щодо розміру мінімального регулятивного капіталу комерційних банків, надання широкого кола банківських послуг об’єднувальні форми реорганізації комерційних банків стають одним із пріоритетних шляхів забезпечення їх розвитку та конкурентоспроможності.

RTEmagicC_1076_01.jpg

Згідно із Законом України “Про банки і банківську діяльність” до об’єднувальних форм реорганізації комерційних банків відносять злиття та приєднання. У міжнародній практиці для ідентифікації угод, при реалізації яких відбувається передача контролю з управління бізнесом, використовується абревіатура M&A (mergers & acquisitions,  з англ. – “злиття та поглинання”).

За останні роки тенденції M&A у банківській сфері в Україні зазнали трансформацій: протягом 1999-2004 рр. основними покупцями виступали фінансово-промислові групи, що купували банки для обслуговування і контролю своїх фінансових потоків; у 2005-2011 рр. – великі українські банки та іноземні банки для збільшення частки ринку, а у 2012-2013 рр. розпочались зворотні тенденції – значна частка іноземних банків залишає український банківський сектор.

Серед факторів, які у 2005-2008 рр. вплинули на активізацію іноземних інвесторів щодо поглинання банків в Україні, визначальними є: стрімка динаміка росту ринку та високі відсоткові ставки, які порівняно зі ставками на “материнських” ринках дозволяли отримувати вищі прибутки. Найбільший інтерес придбання становили банки з розгалуженою мережею, чіткою та прозорою структурою власності й капіталу, впізнаваним брендом (“УкрСиббанк”, “Укрсоцбанк” чи “Аваль”). Поглинання, здійснені “Volksbank International AG”, шведським “Svedbank”, “Erste Bank” (АКБ “Престиж”) та іншими компаніями, мали іншу мету: отримати частку прибуткового ринку, набути досвіду та розширити свою діяльність географічно.

Проте, криза 2008-2009 рр. значно змінила наміри іноземних банків щодо вітчизняних. Так, іноземні інвестори, які прийшли на український ринок 6-7 років тому, зрозуміли, що їм тяжко підтримувати бізнес в Україні та намагаються вийти з нього. Ці рішення пов’язані із наступними причинами:

  • політична нестабільність, високий рівень корупції та тінізації економіки, погіршення стану вітчизняної економіки, недосконалість судової системи;
  • гострі потреби європейських “материнських” банків у капіталі для виконання вимог стандартів “Базель III”, що змушує оптимізувати інвестиційну політику;
  • неможливість в останні роки одержати на українському ринку надприбутки;
  • велика частка у кредитному портфелі безнадійних та сумнівних споживчих кредитів, спричинена гіперактивним споживчим кредитуванням у 2005-2008 рр.

Відсутність нових іноземних інвесторів у банківському секторі України пов’язана як із вищенаведеними причинами, так із значними витратами на “due diligence” (комплексне вивчення та аналіз бізнесу). Потенційному інвестору необхідні значні кошти на проведення технічного, технологічного аудиту основних засобів та дослідження, чи не ухилялася компанія від сплати податків, коли на противагу, на Заході  “due diligence” проводять  здебільшого лише для оцінки ефективності капіталовкладень.

За 1-ше півріччя 2013 р. в Україні оголошено про угоди M&A вартістю більш, ніж $3,5 млрд. (у 2012 р. загальна сума M&A-угод не перевищила $2 млрд). Серед 10-ти найбільших M&A-угод в Україні за перше півріччя 2013 р. два банки: “Сведбанк” та “Астра Банк”. У 10-ку найбільших M&A-угод в Україні у 2012 р. увійшов продаж 2-ох банків: “Ерсте Банк” та Банк “Форум” (96,06%). Крім того, йде мова про продаж таких банків, як “Райффайзен Банк Аваль” та “Platinum bank”.

Найбільші M&A-угоди у банківській сфері в Україні у 2012-2013 рр.

Банк

Продавець

Покупець

Сума угоди, $ млн.

Рік угоди

“Сведбанк”

“Swedbank” (Швеція)

“Дельта Банк”

(Микола Лагун)

175

2013

“Астра Банк”

“Alpha Bank” (Греція)

“Дельта Банк”

(Микола Лагун)

108

2013

“Ерсте Банк”

“Erste Group”

“Фідобанк”

(Олександр Адарич)

83

2012

Банк “Форум” (96,06%)

“Commerzbank” (Німеччина)

“Смарт-холдинг”

(Вадим Новицький)

80

2012

Як бачимо, ринок M&A-угод у банківській сфері в Україні є досить активним. Проте, тенденція купівлі іноземними інвесторами вітчизняних банків у 2005-2011 рр. змінилася на тенденцію продажу українських дочірніх структур та виходу іноземних банків з українського ринку у 2012-2013 рр.  Український банк, стаючи дочірньою структурою міжнародного фінансового холдингу, отримує можливість збільшення довіри клієнтів до нього, використання міжнародного управлінського досвіду та маніпулювання більшими обсягами фінансових ресурсів, але для того щоб іноземні банки залишилися в Україні, необхідною умовою, перш за все, є політична стабільність та прозорість економіки й судочинства.

Cyberbrains – експериментальний інтернет-проект, присвячений економіці у різних її проявах. Матеріали Cyberbrains є інтелектуальною власністю колективу авторів. Будь-яке копіювання матеріалів можливе лише за умови активного посилання на сайт.

  1. Фітель О. Особливості злиття і поглинання банківських установ в Україні / Фітель О. // Вісн. ун-ту банк. справи Нац. банку України: Пробл. підвищ. ефект. інфрастр. – 2009. –  № 2 (5). – С. 90-93.
  2. Чурило П. Стан здійснення угод злиття і поглинання в банківській системі України / Чурило П. // Зб. наук. пр.: Пробл. підвищ. ефект. інфрастр.. – К.: НАУ. – 2010. –  Вип.27. – С. 161-174.
  3. Іноземні банки: хто йде, а хто залишиться? [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.pic.com.ua/inozemni-banky-hto-jde-a-hto-zalyshytsya.html
  4. 10 крупнейших поглощений 2012 года [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://forbes.ua/business/1345461-10-krupnejshih-pogloshchenij-2012-goda/1345464#cut

Мар'яна Щегельська

Мар'яна Щегельська (Кучерук)

You may also like...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>