Особливості впливу зовнішніх факторів на грошово-кредитну політику України

Проведення грошово-кредитної політики центральним банком будь-якої держави повинно здійснюватись ефективно задля загального добробуту держави та населення, здійснення довгострокової стратегічної економічної політики та утвердження держави на міжнародних ринках. Що ж спостерігається в Україні?

GK

Як зазначають науковці і практики, в умовах міжнародної економічної глобалізації, лібералізації міжнародного руху товарів, послуг, робочої сили і капіталу збільшилась частота і потужність дії зовнішніх і внутрішніх шоків на стан фінансових систем. А тому саме зростаюча залежність України від міжнародної економіки і світової фінансової системи стала ключовою причиною поширення кризових явищ на національне господарство загалом і його фінансовий сектор зокрема.

Виділимо основні, на нашу думку, фактори залежності:

  1. Використання валютного курсу як головного макроекономічного індикатора. Орієнтація більшості суб’єктів ринку на обмінний курс гривні щодо долара США як головний показник макроекономічної стабільності має такі негативні наслідки, як панічні настрої і спекулятивні атаки за найменшого відхилення курсу від попереднього рівня, що зумовлює відплив депозитів та ажіотаж на валютному ринку. При цьому високі темпи інфляції і девальвації національної валюти справляють особливо негативний вплив на спроможність суб’єктів ринку сплачувати свої боргові зобов’язання.
  2. Високий рівень доларизації вітчизняної економіки. Підрив довіри до національної грошової одиниці, а отже, й до банківської системи, зумовлений передусім виконанням грошових функцій на території нашої країни іноземною валютою – доларом США (частково – євро). І доти, поки всі основні функції грошей – міри вартості, засобів обігу та платежу та засобу нагромадження – не почне виконувати виключно національна валюта, загроза дестабілізації вітчизняної економіки і банківської системи за будь-яких найменших змін у розвитку світового господарства і панічних чи спекулятивних настроїв економічних агентів усередині країни зберігатиметься на досить серйозному рівні.
  3. Високий рівень залежності ресурсної бази від зовнішніх запозичень. Це є також істотним фактором загрози фінансовій стійкості банків з огляду на обмеження зовнішнього фінансування їх діяльності та ускладнення умов доступу на міжнародні ринки позичкових капіталів.

Отже, проаналізувавши особливості впливу дії зовнішніх чинників на грошово-кредитну політику України, можемо зробити висновок, що за таких обставин головним напрямом макроекономічного регулювання має стати стимулювання розширення внутрішнього ринку, тобто переорієнтація економічного розвитку за рахунок передусім експортного потенціалу на внутрішні ресурси, незалежні від мінливості кон’юнктури зовнішніх ринків. А завданням грошово-кредитного регулювання має стати полегшення функціонування банківської системи задля оптимізації її взаємодії з реальним сектором економіки.

Cyberbrains – експериментальний інтернет-проект, присвячений економіці у різних її проявах. Матеріали Cyberbrains є інтелектуальною власністю колективу авторів. Будь-яке копіювання матеріалів можливе лише за умови активного посилання на сайт.

 1.     Дзюмблюк О. Грошово-кредитна політика в період кризових явищ на світових фінансових ринках. – Вісник Національного банку України №5 (159), 2009.

2.     Лисенко Р. Сучасні методи оцінювання стану банківської системи та попередження виникнення фінансових криз. – Наука молода №6, 2006.

3.    Руденко З. Основні принципи ефективного грошово-кредитного регулювання економіки держави. – Регіональна економіка №1, 2008.

Мар'яна Щегельська

Мар'яна Щегельська (Кучерук)

You may also like...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>